چگونه روتین روزانه داشته باشیم؟

محتوای جدول

روتین روزانه چیست؟

با توجه به تحقیقات بسیار زیادی که در مورد موفقیت افراد در برنامه شغلی و زندگی و سلامت بدن و روح مطالعه شده است، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که انرژی و کارهای آگاهانه افراد در طول روز به میزان محدودی می‌باشد که افراد می‌توانند از این انرژی خود به بهترین شکل ممکن استفاده بکنند. برای این منظور داشتن برنامه روتین روزانه کمک می‌کند تا شما با صرف کمترین انرژی بیشترین بهره‌وری را داشته باشید و با انجام برنامه روتین روزانه خود آن‌ها را به عادت تبدیل کنید تا هر روز به صورت خودکار و با صرف کمترین انرژی کارهای خود را در طول روز به خوبی پیش ببرید.

در واقع روتین روزانه آن چیزی است که ما به صورت آگاهانه آن را هر روز برای انجام کارهای خود تکرار می‌کنیم؛ در صورتی که این کارها به صورت مستمر و خیلی زیاد تکرار شود، تبدیل به عادت می‌شود و انجام آن به صورت ناخودآگاه صورت می‌پذیرد.

البته ممکن است در خیلی از مواقع این دو کلمه روتین روزانه و عادت را به جای همدیگر استفاده بکنیم؛ چون کاربردها و معنای آن‌ها بسیار به همدیگر نزدیک هستند، ولی این دو تفاوت‌های ظریفی با همدیگر دارند که باید به آن توجه نمود.

به این نکته هم دقت کنید که روتین روزانه با برنامه‌ریزی روزانه بسیار متفاوت است و موارد آن می‌توانند با یکدیگر فرق کنند. روتین کارهایی است که هرروز انجام می‌شود اما برنامه روزانه فقط مختص به آن روز است و دیگر تکرار نمی‌شود.

تحقیقات ناتیگهام منجر به جمع‌آوری این 11 روش قدرتمند شد؛ این ترفندها به شما کمک می‌کند که عادت‌های بد صبحگاهی را حذف کرده و میزان انرژی و کنترل شخصی را در تمامی طول گسترش دهید.

اگر به طور طبیعی با حالت هوشیار و پر بازده بیدار می‌شوید و یا اینکه صبح خود را با خستگی آغاز می‌کنید، این عادت‌ها به شما کمک می‌کنند تا روتین صبحگاهی خود را متحول کنید و یک جریان مثبت را به وجود آورید که در سراسر روز احساس می شود.

نکته اول: خسته بودن کنترل شخصی، بهره‌وری را از بین می‌برد.

ساعات اولیه صبح که بالاترین میزان کنترل شخصی در آن وجود دارد، با اهمیت‌ترین ساعات روز است. اما این بدان معنا نیست که تمامی این ساعات را به کار کردن مشغول شوید، بلکه باید درست‌ترین کارها را در طول این ساعت‌ها انجام دهید تا انرژی و کنترل شخصی خود را به تمام طول روز تعمیم دهید.

شاید اشاره به این حرف استیو جابز خالی از لطف نباشد؛ او قبلا گفته بود: «طی 33 سال گذشته، هر روز صبح به آینه نگاه کردم و از خودم پرسیدم: اگر امروز آخرین روز زندگی من باشد، آیا همان کاری که قرار بود را انجام می‌دهم؟ و هر زمان که جواب من برای چند روز متوالی، «نه» بود، می‌دانستم که باید چیزی را عوض کنم.»

بنابراین توصیه دانشمندان و متخصصان زیبایی بر این است که برای داشتن پوست شاداب و انرژی روزانه، نخست عادت‌های بد صبحگاهی را حذف کرده و میزان انرژی و کنترل شخصی را در تمامی طول روز گسترش دهید.

اگر به طور طبیعی با حالت هوشیار و پر بازده بیدار می‌شوید و یا اینکه صبح خود را با خستگی آغاز می‌کنید، این عادت‌ها به شما کمک می‌کنند تا روتین صبحگاهی خود را متحول کنید و یک جریان مثبت را به وجود آورید که در سراسر روز احساس می شود.

نکته دوم: روز خود را با ورزش شروع کنید

محققان دانشگاه بریستول به این نتیجه رسیده‌اند، افرادی که در طول روزهای کاری نیز ورزش می‌کنند، انرژی بیشتر و چشم‌انداز مثبت‌تری دارند؛ برای اینکه بتوانیم کارها را به سرانجام برسانیم، به این دو عامل نیاز داریم. حرکت دادن بدن، آن هم برای 10 دقیقه، باعث ترشح گابا می‌شود؛ این یک انتقال‌دهنده عصبی است که باعث حفظ آرامش مغز شده و کنترل محرک‌ها را به عهده خودتان می‌گذارد. اگر قبل آغاز هر کار دیگر در طول روز، کمی ورزش کنید، مطمئن هستید که برای انجام آن وقت کافی خواهید داشت؛ همین مسئله باعث تقویت کنترل شخصی شده و سطح انرژی را افزایش می‌دهد.

نکته سوم: محلول آب و آبلیمو بنوشید

بعد از اینکه از خواب بیدار شدید و قبل از اینکه هر چیز دیگری را میل کرده و یا ورزش کردن را شروع کنید، یک لیوان از محلول آب و آبلیمو را بنوشید؛ این کار باعث افزایش سطح انرژی جسمی و روانی شما می‌شود. آب و آبلیمو باعث ایجاد انرژی با ثبات و طبیعی شده که در تمام طول روز در بدن باقی می‌ماند؛ این کار از طریق تقویت پروسه جذب مواد غذایی در روده انجام می‌شود. بعد از بیدار شدن و در حالی که ناشتا هستید، این نوشیدنی را میل کنید تا از جذب کامل آن اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این، بعد از نوشیدن این محلول و قبل از اینکه چیز دیگری را میل کنید، 15 تا 30 دقیقه منتظر بمانید. همین مدت زمان برای ورزش کردن کفایت می‌کند. لیموها سرشار از مواد مغذی هستند؛ پتاسیم، ویتامین سی و آنتی اکسیدن‌ها به وفور در این خوراکی یافت می‌شود. اگر وزنی بیش از 68 کیلو دارید، آب یک نصفه لیمو برای شما کفایت می‌کند؛ اگر بالاتر از این وزن هستید، می توانید از آب یک لیموی کامل استفاده کنید. به یاد داشته باشید که آبلیمو را حتما در آب حل کنید، چرا که به دندان‌هایتان آسیب می‌رساند.

نکته چهارم: قبل از صبحانه، به سراغ لوازم الکترونیکی نروید

زمانی که مستقیماً به سراغ ایمیل، پیام‌های مختلف و فیس‌بوک می‌روید، تمرکز خود را از دست می‌دهید و روز شما، تسلیم خواسته‌ها و نیازهای دیگران می‌شود. کار سالم‌تر این است که اولین لحظه‌های صبح که با ارزش‌ترین ساعات روز به شمار می‌روند را برای انجام کارهای آرام‌بخش اختصاص دهیم که روحیه مثبت و انرژی ناشی از آن را در تمام طول روز گسترش دهد. اگر مستقیماً به سراغ لوازم الکترونیکی بروید، با اثر معکوس آن‌ها مواجه خواهید شد. ورزش کردن، مدیتینیشن و یا حتی تماشای یک پرنده از دریچه پنجره، از بهترین روش‌ها برای شروع کردن یک روز هستند.

نکته پنجم: خوردن یک صبحانه مقوی

اگر از کسانی که چیزی را به عنوان صبحانه میل می‌کنید، در واقع یک سر و گردن از بسیاری از افراد بالاتر هستید. افرادی که صبحانه می‌خورند، کمتر چاق می‌شوند و سطح قند خون ثابتی دارند؛ علاوه بر این، در طول روز، کمتر احساس گرسنگی می‌کنند. این موارد، به افرادی مربوط می‌شود که ممکن است هر چیزی را به عنوان صبحانه میل کنند. اما اگر یک صبحانه کامل و سالم را میل کنید، در واقع درهای یک روز پر بازده را به روی خود باز کرده‌اید. یک صبحانه کامل به شما انرژی می‌دهد، حافظه کوتاه‌مدت شما را تقویت می‌کند و تمرکز شما را برای مدت طولانی‌تر، افزایش می‌دهد.

نکته ششم: برای هر روز خود هدف تعیین کنید

تحقیقات نشان می‌دهد که تعیین یک هدف متمرکز شده، با افزایش چشمگیر اعتماد به نفس و احساس کنترل، رابطه مستقیمی دارد. تعیین اهداف کوتاه مدت روزانه، همه چیز را به حرکت وا می‌دارد. اهداف خود را به قسمت‌های کوچک دست‌یافتنی‌تر تقسیم کنید که بتوان هر کدام از آن‌ها را به گام‌های کوچکتر تفکیک کرد. اهداف مبهمی مثل «می‌خواهم این مقاله را تمام کنم»، بازدهی چندانی ندارند، چرا که چگونگی انجام کار را در نظر نگرفته‌اند. اگر بخواهیم همین هدف را به گونه کاربردی‌تر تعیین کنیم، چیزی مثل این نمونه خواهد بود: «من می‌خواهم این مقاله را با نوشتن هر بخش، که هر کدام از آن‌ها، بیش از یک ساعت طول نمی‌کشد، به پایان ببرم.» بنابراین، به دست آوردن این هدف را برای خود آسان‌تر کرده‌اید و راهی برای رسیدن به آن را نیز در اختیار دارید.

اینکه بتوانید قبل از خارج شدن از خانه، روز خود را به درستی آغاز کنید، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ اما این تنها نیمی از میدان کار است. اگر نتوانید حالت روحی و جسمی ایجاد شده را در دفتر کار خود نیز حفظ کنید، محرک‌های روز خود را از دست می‌دهید. روش‌هایی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم، در حفظ بهره‌وری در محیط کار نیز به شما کمک می‌کند:

1. اول از همه، محیط کار خود را مرتب کنید

شاید برای شما دشوار باشد که این کار را در وهله اول انجام دهید، اما به طور قطع می‌توان گفت که تاثیر آن در توانایی تمرکز کردن، چشمگیر است. تحقیقاتی که در دانشگاه پرینستون انجام شد، نشان می‌دهد افرادی که در یک محیط مرتب و تمیز کار می‌کنند در مقایسه به افرادی که کار کردن در محیط نامرتب را ترجیح می‌دهند، عملکرد بهتری دارند. کار کردن در محیط‌های آشفته و شلوغ، توجه را به مسائل مختلف پرت می‌کند. در حقیقت، تاثیر کار کردن در یک محیط آشفته، مشابه حالتی است که چندین کار را به صورت همزمان انجام می‌دهید.

2. قبل از خوردن سه قورباغه، هیچ ایمیلی را چک نکنید

مارک تواین می‌گوید: «بعد از بیدار شدن، یک قورباغه زنده را بخورید؛ مطمئن باشید که هیچ چیز بدتری در طول روز اتفاق نمی‌افتد.»

«خوردن قورباغه» یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌توان برای مقابله با عادت به تعویق انداختن کارها از آن استفاده کرد. افرادی که بهره‌وری بالایی دارند، به خوبی از اهمیت این موضوع آگاه هستند. به بیان دیگر، اولین ساعات روز کاری را برای کارهایی اختصاص دهید که بیشترین سطح تمرکز را طلب می‌کنند، کارهایی که تمایلی به انجام آن‌ها ندارید و کارهایی که از همه مهم‌تر یا دشوارتر هستند. سعی کنید که قبل از چک کردن ایمیل‌ها، سه قورباغه بزرگ را بخورید؛ چرا که ایمیل‌ها و پیام‌های مختلف، یک حواس پرتی بزرگ هستند و باعث می‌شوند که کارها را به تعویق بیاندازید، علاوه بر این، بخش زیادی از انرژی روانی شما را هدر می‌دهند.

3. برای کارهای روزانه خود، محدوده زمانی تعیین کرده و روند پیشروی کارها در اهداف روزانه را نظارت کنید

لیست کارهای روزانه باعث می‌شود که کاری را از قلم نیاندازید؛ اما این لیست می‌تواند گمراه‌کننده باشد. برای مثال، اگر یک جلسه سه ساعته دارید، بنابراین برای انجام دادن کارهای خود، پنج ساعت را در اختیار خواهید داشت که احتمالا برای انجام دادن تمامی کارها کافی نیست. یک لیست کارهای روزانه یا To-Do، مشخص نمی‌کند که تنها 8 ساعت را در اختیار دارید؛ این لیست تنها مشخص می‌کند که باید 10 کار مختلف را انجام دهید. زمانی که برای این کارها، محدوده زمانی مشخص می‌کنید، در واقع بازده و تاثیر آن را افزایش داده‌اید. با این روش، کارها را به زمان‌های دیگر موکول نمی‌کنید و از انجام دادن چندین کار به صورت همزمان نیز خودداری می‌کنید. این روش همچنین باعث می‌شود که اهمیت کارها را در نظر بگیرید و آن‌ها را اولویت‌بندی کنید.

زمانی که کارهای روزانه خود را مشخص می‌کنید، باید تمامی آن‌ها را انجام دهید؛ در غیر این صورت، تهیه چنین لیست‌هایی اهمیت و فایده‌ای نخواهد داشت. با یک نگاه منتقدانه، کارهایی که انجام داده‌اید را بررسی کنید. اگر از برنامه عقب افتاده‌اید و یا اینکه زمان را برای کارهای دیگر صرف کرده‌اید، باید در تعیین اهداف و یا اخلاق کاری خود تجدیدنظر کنید.

4. جلسه‌های صبحگاهی را در زمانبندی خود در نظر بگیرید

جلسه‌ها یکی از اصلی‌ترین مواردی هستند که زمان را هدر می‌دهند و می‌توانند یک روز پربازده را از بین ببرند. افرادی که از اولین ساعات کاری خود به خوبی استفاده می‌کنند، می‌دانند که در صورت عدم کنترل این جلسه‌ها، تمامی زمان خود را از دست می‌دهند؛ بنابراین، تمامی افراد حاضر را از برنامه خود مطلع می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند که جلسه را هرچه سریع‌تر به پایان برسانند. همین کار باعث ایجاد محدودیتی می‌شود که دیگران را نیز برای تمرکز بیشتر و بهره بالاتر، ترغیب می‌کند. جلسه‌های صبحگاهی را نیز با نظم انجام دهید تا به برنامه‌های دیگر روز، لطمه‌ای وارد نشود.

5. چندین کار را به صورت همزمان انجام ندهید

در طول روز که کارهای زیادی را باید انجام دهید و انرژی بیشتری را نیز در اختیار دارید، وسوسه می‌شوید که چندین کار را به صورت همزمان انجام دهید، اما فراموش نکنید که این کار، تمامی طول روز شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مطالعات انجام شده در دانشگاه استنفورد نشان داده است که انجام دادن چندین کار به صورت همزمان، در مقایسه با حالتی که هر کار به صورت مجزا انجام می‌شود، بازده کمتری دارد. نتیجه این بررسی‌ها نشان داده است، افرادی که دائما با چندین جریان از اطلاعات الکترونیکی در ارتباط هستند، نمی‌توانند تمرکز کنند، اطلاعات را به یاد بیاورند و از کاری به سراغ کار دیگر بروند.

اما درباره افرادی که در انجام دادن چندین کار به صورت همزمان مهارت دارند چه می‌توان گفت؟ محققان دانشگاه استنفورد، افرادی که به انجام دادن چندین کار همزمان تمایل داشته و فکر می‌کردند که بهره‌وری و عملکرد آن‌ها را افزایش می‌دهد، مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که کسانی که بیش از همه به این کار تمایل دارند، در واقع عملکردی بدتر از کسانی داشتند که هر کار را به صورت مجزا انجام می‌دادند. اینگونه از افراد، با مشکل سازماندهی افکار و فیلتر کردن اطلاعات نامربوط روبرو هستند، بنابراین، آهسته‌تر از دیگران کار را انجام می‌دهند.

انجام دادن چندین کار به صورت همزمان، میزان بهره‌وری و عملکرد را کاهش می‌دهد؛ چرا که مغز در آن واحد، تنها می‌تواند حجم مشخصی از اطلاعات را کنترل کند. زمانی که تلاش می‌کنید تا چندین کار را به صورت همزمان انجام دهید، با کمبود فضای مغز برای اجرای موفقیت‌آمیز هر دو کار مواجه می‌شوید.

6. نه بگویید

«نه» کلمه قدرتمندی است که می‌تواند از لحظه‌های با ارزش صبح شما حفاظت کند. زمانی که وقت «نه» گفتن فرا می‌رسد، از گفتن عبارت‌هایی مثل «فکر نمی‌کنم بتوانم» یا «مطمئن نیستم» پرهیز کنید. رد درخواست‌های دیگران به منزله احترام گذاشتن به وظایفی است که در حال حاضر به عهده دارید؛ علاوه بر این، فرصتی را در اختیار شما قرار می‌دهد که با موفقیت آن‌ها را به سرانجام برسانید. تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیای سان‌فرانسیکو نشان می‌دهد که هر چقدر با گفتن کلمه «نه» مشکل داشته باشید، به همان اندازه نیز استرس را تجربه خواهید کرد که حتی گاهی اوقات به افسردگی نیز منجر می‌شود. «نه» گفتن را یاد بگیرید، چرا که علاوه بر بهره‌وری، روحیه شما را نیز تقویت می‌کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب پیشنهادی به شما

سایر مطالب پیشنهادی به شما

تماس با ما

خواندن این مطالب را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم:

فناوری های نوین سلامت
سمیه حبیب الله پور

فواید کلوئید طلا برای پوست

در سال‌های اخیر در حوزه مراقبت‌های پوستی روش جدیدی نظر همگان را به خود جلب کرده است و آن روش استفاده از طلا در ترکیب‌های ماسک‌ها، کرم‌ها و دیگر محصولات این حوزه است.

توضیحات بیشتر »
منوی دسته‌های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من